Nahrávam

Začnite písať a ja budem hľadať...

V Singapure schválili zákon o kontrole online prostredia

IN Media

V Singapure schválili zákon o kontrole online prostredia

Avatar
Zdieľať
Ilustračný obrázok Zdroj : unsplash.com

Parlament v Singapure schválil zákon, ktorý bojuje proti  falošným správam. Jeho účelom je ochrániť spoločnosť pred škodami spôsobenými online klamstvami, ktoré boli vytvorené so zlým úmyslom a umožňuje ministerstvu spravodlivosti a ministerstvu vnútra vydávať korekcie a príkazy sociálnym sieťam ako Google, Facebook alebo Twitter na zverejnenie upozornení k obsahu, ktorý bude považovaný za nepravdivý.

Regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú Áziu, Nicholas Bequelin , tento zákon ešte v legislatívnom procese kritizoval slovami: „Tento návrh zákona by udelil singapurským orgánom nekontrolované právomoci na obmedzenie on-line názorov, s ktorými nesúhlasia.“

„Vzhľadom na notoricky známu singapurskú históriu cenzúry kritiky vlády a vládnucej strany, Singapurčania majú všetky dôvody obávať sa, že tento zákon je navrhnutý tak, aby raz a navždy umlčal prejavy v online prostredí. Trestá slobodu prejavu a umožňuje vláde takmer neobmedzenú moc cenzurovať odlišné názory. Neposkytuje ani reálnu definíciu toho, čo je pravdivé alebo nepravdivé, alebo, čo je horšie, ‚zavádzajúce,“ dodal Bequelin.

Minister vnútra Singapuru, K. Shanmugam, uviedol, že zákon by nemal ovplyvňovať slobodu prejavu, ale jeho cieľom je boj proti „dezinformáciám, trollom a falošným účtom“, pričom v zákone sú zavedené aj mechanizmy kontroly a to napríklad aj prostredníctvom možnosti súdneho prieskumu, rozhodnutia ministerstva alebo prostredníctvom poverenia nezávislej osoby dohľadom počas volieb, pretože „to je spôsob, akým transparentná vláda má fungovať“.

Za neodstránenie „nepravdivých“ informácií hrozí až desaťročné väzenie, alebo pokuta takmer 600 tisíc eur.

Zdroj: Amnesty International, Channel News Asia, BBC

Tags:

Možno sa vám bude páčiť

Okomentovať

Your email address will not be published. Required fields are marked *