Bezpečnostná rada OSN zvoláva mimoriadnu schôdzu na pondelok kvôli napätej situácií na Ukrajine. Európska únia a NATO žiadajú zdržanlivosť z oboch strán. Podľa posledných informácií ruské lode pobrežnej stráže strieľali na ukrajinské námorné plavidlá – informuje agentúra AP.
Ruská strana potvrdila útok na ukrajinské lode, s tým že 3 námorníci boli zranení, po útoku pri Kerčskej priehrade, neďaleko od ruskom anektovaného polostrova Krym.
Ukrajina uviedla, že jej plavidlá smerujú do Azovského mora v súlade s medzinárodnými námornými pravidlami, zatiaľ čo Rusko obvinilo Ukrajinu z toho, že nedostali povolenie prejsť cez Kerčský prieplav oddeľujúcu Krym od ruskej pevniny. Úzky prieliv je jediným priechodom medzi Čiernym morom a Azovským morom. Na ňom je rozložený 19 kilometrový most, ktorý Rusko dokončilo v tomto roku.
Porošenko žiada stanné právo
Ukrajinský prezident Petro Poroshenko, ktorý predsedal núdzovému stretnutiu v pondelok, zároveň požiadal parlament, aby v reakcii na to, čo opísal ako ruskú agresiu, zaviedli stanné právo: “Považujeme to za akt agresie proti nášmu štátu a veľmi vážnu hrozbu,” povedal prezident Porošenko. Takisto po mimoriadnom zasadaní Národnej bezpečnostnej a obrannej rady informoval, že do stavu pohotovosti budú uvedené aj vojenské zálohy.
ZDROJ: YouTube
Podľa SaS treba hľadať diplomatické riešenie situácie
Strana SaS so znepokojením prijala správu o incidente medzi ruskými a ukrajinskými ozbrojenými silami v blízkosti polostrova Krym, ktorý anektovalo Rusko. Prístup do Azovského mora, a teda k svojmu pobrežiu a prístavom je zvrchovaným právom Ukrajiny a Rusko nemá právo ukrajinským lodiam v tom brániť bez ohľadu na to, či ide o lode obchodné alebo vojenské. Očakávame, že miesto eskalovania napätia sa ruské velenie námorných síl ukrajinskej strane ospravedlní a útoky ruských lodí na ukrajinské plavidlá sa nebudú opakovať. Sme presvedčení, že len okamžité dodržiavanie už dohodnutých pravidiel (Minské dohody) a hľadanie diplomatického riešenia pomôže riešiť celú napätú situáciu v regióne – píše sa v stanovisku tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre zahraničnú politiku a politický systém Martina Klusa k incidentu v Azovskom mori.
Incident v Azovskom mori, pri ktorom ruská strana zajala tri ukrajinské lode, je podľa predsedníčky Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd) ďalším aktom agresie Ruska voči Ukrajine. Myslí si preto, že Slovensko, Európska únia aj medzinárodné spoločenstvo by mali jednoznačne stáť na strane Ukrajiny.
“Ukrajina má svoje prístavy v Azovskom mori a na využívanie týchto vôd má jednoznačné právo,” upozornila Cséfalvayová. Ruská aj ukrajinská strana by sa teraz podľa nej mali zdržať ďalších krokov smerujúcich k zvyšovaniu napätia a hľadať mierové riešenie. “Eskalácia napätia je smutnou správou pre svetové spoločenstvo,” poznamenala.
“Je to nepríjemná udalosť,” súhlasí podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS). Podľa neho si však treba počkať na nezávislé vyšetrovanie, ktoré ukáže či išlo o nedorozumenie alebo úmysel jednej, alebo druhej strany. Situáciou sa má v pondelok zaoberať Bezpečnostná rada OSN na mimoriadnom zasadnutí, o ktoré požiadala ruská aj ukrajinská strana.
MZVaEZ SR podporuje suverenitu Ukrajiny
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pozorne sleduje situáciu v Azovskom mori a Kerčskom prielive, nárast napätia vyvoláva naše vážne znepokojenie. Vyzývame obe strany k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia – uvádza sa v stanovisku ministerstva zahraničných vecí.
Slovenská republika neuznáva anexiu Krymu a plne podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach. Preto vyzývame Ruskú federáciu na umožnenie voľného prístupu cez Kerčský prieliv a k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora v súlade s medzinárodným právom.
Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme, v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne.
Slovenská republika v januári 2019 preberá predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a citlivo vníma konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Záleží nám na upokojení situácie a na hľadaní politických riešení, ktoré prispejú k mierovému urovnaniu existujúcich sporov. V tomto kontexte bude situácia na Ukrajine jednou z priorít nášho predsedníctva v OBSE.